Filmifestival “Kino maale” Antsla KSK-s

NUKUFILM 60 remix lastele

Programm lastele. Programmi kestus ca 57 minutit, kokku kuus animatsiooni viielt autorilt.

LIIVAMEES
Pärtel Tall, 2013, pikkus 15:00, tootja Nukufilm

 Sünopsis: Rannaliiv on iseenesestmõistetav nagu õhk, päike, elu, armastus. Jäljed trükivad liivale oma lõputuid lugusid, mis küsivad: Kas oskame väärtustada neid asju ka enne, kui need äkitselt kaovad? Kui liiv ja Liivamees on lahkunud ja Kivimees silmad avanud, kas ta jääb, või lahkub samuti?

KEEGI VEEL
Hardi Volmer/Mait Laas, 1996, pikkus 11:00, tootja Nukufilm

 Sünopsis: Kõigis maailma rahvaste folklooris võime kohata müstilisi lugusid üleloomulikest jõududest. Kes meist poleks kuulnud lugusid päkapikkudest ,trollidest, haldjatest, metsavanadest jne. Selles filmis kohtuvad infoühiskonnast pärit skeptilised linnainimesed legendidest pärit mütoloogiliste tegelastega koomilistes ning intrigeerivates situatsioonides.

TEATRIPORGAND
Pärtel Tall, 2006, pikkus 6:00, tootja Nukufilm

Sünopsis: “Teatriporgand” jätkab südamliku absurdikomöödia žanris. Nagu ikka vajab lahendust Jänese probleem – hankida endale toidupoolist porgandi näol, mida Lumememm ei ole nõus niisama loovutama. Filmis tegevus toimub teatris, kus kulisside muutus annab võimaluse Jänese ja Lummi tegevusele erinevates situatsioonides. “Lavale sattudes valmistu rohkemaks, kui aimatagi oskad!”

JÕEHOBU JÕKSI LOOD
Andres Tenusaar, 2002, tootja 5:00, tootja Nukufilm

Sünopsis: Tallinnas juhtub noorte jôehobudega alati midagi… Jõehobu Jõks Jõe on suure kehaehitusega jõehobu, kes kaalub 350 kg. Ta on energilisem kui enamik jôehobusid ja teda huvitab kõik uus ja huvitav. Jôks on ka hästi sõbralik ja viisakas, kuid vahest veidi hajameelne ning seepärast juhtub mônikord äpardusi. Tema vend, Jõehobu Põks Jõe, on Jõksust veidi väiksem ja kaalub 150 kg. Ta on tark ja rahulikuma loomuga. Kui Jõksul juhtub äpardus, oskab Põks nii nôu kui jôuga abiks olla. Lastemeelsetele ja lastele suunatud animeeritud 30-st 3-minutilisest osast koosnev TV-sari ”Jõehobu Jõksu lood” on 9-aastase poisi Christopher-Johannes Staaki kirjutised jõehobude perekonna Jõe elust. “Jôehobu Jôksu lood” on lugu noorest iseseisvast Jõehobust, kes elab tegelikult Soomes aga tuleb Tallinnasse külla oma vennale Jõehobu Põksule. Jôks tahab olla oma tegemistes osav ja iseseisev. Kahjuks ei lähe aga alati kõik päris nii nagu täiskasvanutel jõehobudel ning seetôttu juhtub Jõksuga ootamatuid olukordi ning üllatavaid ja naljakate lahendustega seiklusi.

TULELAEVA KULID
Mait Laas, 2001, pikkus 10:00, tootja Nukufilm

Sünopsis: Merel juhtub ikka asju. Sööd parajasti oma igapäevast vôileivakest laevatekil, kui äkki ründab sind môni ahnusest paistes seljauimega hai vôi kavalnokk hiigelkajakas vôi koguni piprane torm, mis parajasti mône maitseainelaeva ümber on ajanud. Merel kohe on sedasi, ja need tormid, need on need kôikse hullemad… Kuid ometi, erinevalt teistest laevadest, peab üks laev alati merel olema – sadagu taevast vôi kivist heeringaid! Antud kolmeteist-osaline meelelahutuslik ning hariv seriaal on mõeldud. 6–12 aastastele lastele. See vägivallatu sari räägib keset tormist ja karisid täis merd ankrusse pandud tulelaevast ning seal elavatest vapratest vennikestest – Kulist ja Kuulist ning nende toredatest ja mitte-toredatest tuttavatest.

LIMONAADILUGU
Vallo Toomla, 2013, pikkus 9:00, tootja Nukufilm

 Sünopsis: Väike Holger satub emaga kaubamajja. Ema on langenud ostlemishullusesse ja unustab väikese poisi keset ostukeskust. Õnnetu Holger kukub limonaadi juues kaunisse tumerohelisse limonaadiookeani. Holger aga ei pääse enam tagasi pärismaailma, kus ema pojakest juba taga otsib. Olles limonaadipudelis lõksus, leiab Holger sõbra, kes on teda valmis aitama.

NUKUFILM 60 remix 12+

Programm noortele vanuses 12+, aga ka vanematele. Programmi kestus ca 72 minutit, kokku viis animatsiooni.

HING SEES
Riho Unt, 2002, pikkus 18:00, tootja Nukufilm

Sünopsis: Anton Hansen Tammsaare jutustuse “Elavad nukud” ainetel. Animatsioonitehnikasse viidud mõtisklus hinge olemusest, vaadatuna läbi laste mõttemaailma. Filmi “Hing sees” peategelaseks on alles lastetoas mängiv pisike Poiss, kes igatseb endale niisuguseid mängusõdureid, kes oskaksid surra nagu päriselt – silmad kinni. Filmile loovad kontrasti karikeeritud lastetüübid, kes räägivad asjadest, millede nimel valmis tegema kõik, et oma mänguasjadele hing “sisse puhuda”. Eesmärgi saavutamisel on Poiss järjekindel ja jonnakas. Mängu tõsidusest pole tal aimugi.

TÜHI RUUM
Ülo Pikkov, 2016, pikkus 10:00, tootja Nukufilm

Sünopsis: 2. Dokumentaalne animatsioonfilm unistusest, mis läbi filmi ka lõpuks täitub. Eesti Vabariigi endine ohvitser Leonhard Lina (1914-1994) asus vangistamiskartuses 1944. aastal ennast varjama. Peidukohaks sai vahelaega kartulikelder, kus ta igatsusest kodu järgi meisterdas vähendatud koopia oma endisest kodust. Kokku valmistas Leonhard 217 miniatuurset mööblieset ja tarbeasja. Meisterdatud “nukumööbel” oli mõeldud kingituseks tütar Merikesele, kelle juurest ta lahkus vaid mõni kuu pärast lapse sündi. Nii tegi ta käepärastest materjalidest tütrele täiusliku koopia nende kunagisest kodust. Kätte sai Merike selle kingituse aga alles kümneaastasena, kui 1954. aastal saadeti Leonhardile sõna, et ta võib välja tulla ja teda milleski ei süüdistata. Leonhard varjas ennast ühtekokku kümme aastat. “Tühi ruum” elustab ühe kunagise unistuse, kunagi ammu eksisteerinud korteri ja ühe väikese tüdruku, kes seal toimetab ja mängib. Film esitab loo, mida kartulikeldris varjav isa nägi oma unistustes. “Tühi ruum” on ühe unistuse rekonstruktsioon, taustal 1950ndate ühiskondlik äng – äsja lõppenud sõda, küüditamine, kohustuslik kolhooside moodustamine, metsavendade püüdmisaktsioonid.

Filmis kasutatakse Leonhard Lina poolt loodud originaalmööblit ning tema tütre Merikese lapsepõlvefotode järgi tehtud nukku. “Tühi ruum” põhineb Leonhard Lina tütre Merikese intervjuudel.

PAPA
Girlin-Bassovskaja (Jelena Girlin ja Mari-Liis Karula), 2014, pikkus 16:00, tootja Nukufilm

Sünopsis: Ema katsub lagunevat perekonda koos hoida. See on peaaegu võimatu ülesanne, kui teine pool võrdselt ei pinguta. Ja laps jääb igatsema armastust, proovides usaldada ja armastada inimest, keda võib-olla polegi olemas olnud. On vaid kujutlus ja lootus. Et ta on, et ta võiks olla… Isa. Teda oodatakse. Lõputult. Ja kui ta siis lõpuks on… Kas siis on enam õige aeg?

PINGVIINIDE PARAAD
Riho Unt/Julia Pihlak, 2002 pikkus 10:00, tootja Nukufilm

Sünopsis: Sa lähed paraadile. Lähed vaatama neid, keda pead enda omaks. Sa tead, et nad on sulle truud alamad, keda enda eest sõtta saata. Vaatad neid, et korrata: sa oled kaitstud. Sa ootad seda kõige kaitsetumatelt, kelle suurim vaenlane oled sa ise.

IGAVESED JAHIMAAD
Elin Grimstad, 2016, pikkus 18:00, tootjad Medieoperatorne/Nukufilm

Sünopsis: Saarel mängivad kaks last, näeme avatud rannamaastikku. Laste kujutlusvõime ulatub silmapiirini. Läbi laste silmade näeme looduse ilu, seda kõige väiksemast ämblikust kuni suurepärase päikeseloojanguni. Nende jaoks on kõik võrdselt tähtis. Neil on lemmikmäng – nad otsivad surnud loomi. Lapsed vaatavad kivide alla, otsivad rannalt, mudaaukudest ja põldudelt. Kui nad on juba mitu looma leidnud, toovad nad need kokku oma enda väiksesse surnuaeda. Lapsed matavad loomad maha, kaunistavad nende hauad, laulavad laule ja loevad luuletusi. Loomad ärkavad taas elu – nad ärkavad ilusas loomade paradiisis, nn “igavestel jahimaadel”. Need rituaalsed matused aga ei puuduta ainult lapsi. Tseremoonial osalevad nii taimestik, meri kui ka linnud. Saarel elab ka Jahimees. Tema tapabki loomi, keda siis lapsed otsivad. Lapsed korjavad Jahimehe ohvreid kui aardeid. Nad muudavad Jahimehe julma tegevuse millekski heaks. Kui lapsed hakkavad end nägema moraalsest aspektist, muudab see aga midagi nende sees. Nad saavad aru, et ka jahimehel on õigus eksisteerida.

NUKUFILM 60 remix täiskasvanutele

Programm täiskasvanutele. Programmi kestus ca 56 minutit, kokku viis animatsiooni neljalt autorilt.

TEEKOND NIRVAANASSE
Mait Laas, 2000, pikkus 13:00 tootja Nukufilm

Sünopsis: Animeeritud lugu noormehest, kes üritab lille nuusutamise abil pääseda teisele poole silmapiiri.

KAASASÜNDINUD KOHUSTUSED
Rao Heidmets, 2008, pikkus 10:00, tootja Nukufilm

Sünopsis: Lühidalt peaks film olema meie lähituleviku kunstiline käsitlus. Näeme kuidas meedia mängib üha suuremat rolli ühiskondliku elu korralduses. Kuidas üha täpsemaid tulemusi saadakse arvamusuuringutes. Kuidas üha kiiremini suudavad ülisuured kompaniid laia tarbija soovidele vastu tulla ja ennast selle järgi muuta. Selle kõige tulemuseks on labane ja jõhker “moodne maailm”.

KOLMNURGA AFÄÄR
Andres Tenusaar, 2012, pikkus 10:00, tootja Nukufilm

Sünopsis: Ilma nurkadeta pole kolmnurka. Ilma kolmnurgata pole suunda. Ilma suunata pole liikumist.

LILI
Riho Unt, 2008, pikkus 13:00, tootja Nukufilm

Sünopsis: Mürsulehtrisse aheldatud, surmavalt haavatud noorsõdur ja kari sõjas räsida saanud näljaseid rotte üritavad leida lahendust küsimusele “Kes on Lili Marleen?”, kas mälestuspilt esimesest armastusest või esimesest vahekorrast oma igapäevast leiba teeniva prostituudiga. Lili Marleen pole vaid kauge kangelanna laulust. Igal sõdurpoisil on oma Lili, olgu tema esimene kooliaegne armastus, rindeprostituut, või pelgalt pettekujutelm. Ent alati, mis ka ei juhtuks, ootab ta oma sõdurit kasarmu ees laterna all.

GENERATIO
Mait Laas, 2005, pikkus 10:00, tootja Nukufilm

Sünopsis: Kogetud vabadusele vormi loomine. Mõistukõneline lugu Arhitektist-Tuletikumehikesest, kes aitab anda elu uuele Põlvkonnale…
Kogu Kino maale festivali programm www.kinomaale.ee